SEO Nasıl Yapılır?

18.07.2022 14:15

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır? SEO, kullanmakta olduğunuz web sitesinin belirlemiş olduğu hizmet hedefine ulaşabilmesi için sitenizin arama motorlarında daha görünür hale gelmesini sağlayan bir optimizasyondur.

Arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanan SEO hazırlamış olduğunuz web sitenizden en yüksek verimi ve hizmet kalitesini almanızı hedefler.

SEO Nasıl Yapılır?

1.Adım

SEO yapabilmek için ilk olarak web sitenizin arama motorlarında aktif bir hale gelebilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak arama motorlarına web sitenizi istenilen bilgiler eşliğinde kayıt yaptırmalısınız. En çok tercih edilen web siteleri içerisinde GOOGLE, YANDEX ve BİNG yer almaktadır.

2.Adım

Web siteniz ile ilgili tüm verileri kolaylıkla takip edebilmeniz için kayıt işleminin ardından veri takip araçlarını kullanmalısınız. Bunun için en sağlıklı ve en kaliteli sonuçları alabileceğiniz GOOGLE ANALYTİCS tercih edebilirsiz. Web siteniz ile ilgili tüm verileri takip aracı ile anında görüntüleyebilirsiniz.

3.Adım

Web sitenizi güçlendirmek ise kaliteli bir SEO yapabilmek için en önemli adımlardandır. Bunun için de SEO eklentilerinden yararlanabilirsiniz. WORDPRESS gibi dünyadaki neredeyse tüm web sitelerinin içeriklerine sahip olan geniş bir platformu tercih edebilirsiniz. Profesyonel SEO yapabilmeniz için YOAST SEO, ALL İN ONE SEO Pack ve benzeri üst düzeydeki SEO eklentilerini ücretsiz veya premium olarak kullanabilirsiniz.

4.Adım

Güçlü ve arama motorlarında daha fazla görünürlüğe sahip olan bir web sitesi için site haritalarını kullanmayı da ihmal etmeyin. Özellikle web sitenizin içerisinde bağlantıları bulunan tüm URL bağlantılarını kolaylıkla bir arada görüntüleyebilmek için site haritaları sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Sizlerin site haritasının arama motorlarında da görünürlüğe sahip olması sitenin de daha fazla ön planda olmasını sağlayacaktır.

5.Adım

Hazırladığınız içeriklerin kullandığınız veya üye olduğunuz web sitesi içerisine yüklendiğinden emin olmalısınız. İçeriklerinizin yüklenmesi demek arama motorlarında aktif bir şekilde var olacağınız anlamına gelmektedir. Dizin ekleme işlemlerinizi SEO uyumlu olarak gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca web sitenizin güncel index durumunu da yine GOOGLE üzerinden kolaylıkla tespit edebilir ve gerekli dizin düzeltmelerini yapabilirsiniz. İçerik oluştururken web sitenizi daha fazla ön plana çıkartacak doğru anahtar kelimeleri seçmek hedef kitlenizi yakalamak açısından oldukça önemlidir.